فریدون حیدرنژاد


قارچ در کشتی و مقابله با آن

کشتي‌گيران و عفونت پوستي

تماس‌هاي نزديک و پوست به پوست کشتي‌گيران و تماس با سطوح آلوده مانند تشک  کشتی، خطر انتقال انواع عفونت‌ها مخصوصا عفونت‏هاي پوستي را در آنها افزايش مي‌دهد. عفونت‏هاي قارچیپوستي(بصورت حلقه های قرمز)، مي‏تواند علل باکتريايي، ويروسي داشته باشد و زردزخم، کورک، تبخال عفوني و زگيل مسري جوش و تاول های چرکی پوستی در ورزشکاران بلاخص  کشتي‌گيران بيشتر ديده مي‏شود. زردزخم نوعي عفونت مسري است که عامل بروز آن باکتري‌هاي استافيلوکوک و استرپتوکوک هستند. اين عفونت به صورت ثانويه در محل‌هاي ساييدگي و خراش‏هايي که موقع تمرین  کشتي پديد مي‌آيند، ايجاد مي‌شود. عفونت‌هاي قارچي، مخصوصا در پوست سر، بين جوانان کشتي‌گير شايع است. بروز عفونت‌هاي قارچي با تعريق و اصطکاک‌هايي که هنگام تمرين ايجاد مي‏شود، مربوط است. عوامل ميکروبي که از طريق سطوحي مانند تشک کشتی و تجهيزات ورزشي منتقل می شوند اگر لباس‏هاي مرطوب ورزشي هم بعد از تمرين تعويض نشوند، خطر ايجاد التهاب باکتري‏هاي فوليکول مو يعني فوليکوليت افزايش یافته و با تعريق هرچه بيشتر پوست، محيط براي تکثير باکتري‏ها و ساير ميکروارگانيسم‏ها مساعدتر مي‏شود.

برای پیشگیری از این عفونت های توصیه میشود

هرگونه ضايعه هاي پوستي يا زخمي که روي پوست ايجاد مي‏شود، بلافاصله به مربي خود  نشان دهيد.قبل و بعد از هرجلسه تمرین  کشتی استحمام انجام شود، در هر جلسه کشتی لباسی که تازه شسته و تمیز شده استفاده گردد و بعد از هر تمرین، تشک کشتی با محلول ضد عفونی تمیز گردد. در صورت بروز عفونت پوستی فرد ورزشکار باید به توسط پزشک درمان شده و در دوره درمان از تماس پوستی با دیگران بپرهیزد از فشار روي زخم‏هاي پوست که مي‏تواند عفونت را بدتر و احتمالا آن را به ديگران منتقل کند، پرهيز کنيد. به هيچ‏وجه کورک را نترکانيد زيرا باعث انتشار عفونت خواهد شد.

مهم‏ترين راه جلوگيري از گسترش عفونت‏هاي پوستي هم شستشوي بدن، لباس‏ و حوله است. به همين دليل کشتی گیران بايد بعد از هر تمرين دوش بگيرند و در سالن دستان خود را با آب و صابون (ترجيحا آب گرم) به مدت 20 ثانيه بشويند و پس از شستشو دست‏ها را با استفاده از حوله کاغذي يا خشک‌کن هوا، خشک کنند. شير آب را هم با کمک حوله کاغذي ببندند. اگر آب و صابون در دسترس نباشد، هم توصيه مي‏شود از ضدعفوني‏کننده دست استفاده کنند.


ارسال نظر

نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :