فریدون حیدرنژاد


کشتی رزم پرثوآ چیست؟

نتیجه تصویری برای پرثوآ

«رزم پهلوانی پرثوآ»، برآمده از شیوه‌های رزم سنتی و بومی ایرانیان است. از جمله، آئین‌های رزم پهلوانی خراسان، مازندران، کردستان، گیلان، سیستان بلوچستان، بختیاری، لرستان و... که تلفیقی از فرهنگ رزم ایران اسلامی با حرکات موزون آیینی و برگرفته از آداب و سنن دیرینه ایرانیان است که به صورت با سلاح و بدون سلاح انجام می‌شوند.

از نظر فنی، در این رشته نه تنها از کلیه ضربات دست و پا برای غلبه بر حریف بهره گرفته می‌شود بلکه با رقص و پای مخصوص رزم باستانی، در صورت تماس نزدیک با حریف، از فنون گیر و پرتاب و خاک نیز استفاده خواهد شد.
سلاح‌هایی که در این رشته بکار گرفته می‌شوند نیز از سلاح‌های خاص ایرانی بوده که از دیر باز مورد استفاده جنگجویان و هنروران قرار می‌گرفت. از جمله این سلاح‌ها: شمشیر (کتاره)، دو شمشیر (تنگادو)، چوب کوتاه (دو چوب)، چوب بلند (لیفا)، تیراندازی با کمان (در حال سوارکاری) و ... می‌باشد

فلسفه نام‌گذاری پرثوآ:

کلمه «پرثوآ» (Parthova) واژه باستانی ایرانی است که در کتیبه‌های داریوش استفاده شده است و به مرور زمان (در فارسی امروزی) به پهلوان بدل شده که به معنی «جنگجوی با فضیلت» است.

مراحل ارتقاء در ورزش پرثوآ:

مراحل پیشرفت و ارتقاء ورزشکاران پرثوآ در سه مرحله تبیین شده‌است:
1- مرحله اول (توانایی): که تمرکز دارد بر تمرینات آمادگی جسمانی و انعطاف، تکنیک و تاکتیک‌های مبارزاتی برای رسیدن به هدف «بالاترین قدرت تن».

2- مرحله دوم (دانایی): که تمرکز دارد بر توسعه آمادگی جسمانی و ارتقاء تکنیک‌ها و مهارت‌های مبارزاتی و انجام تمرینات تمرکزی به منظور ارتقاء فکر برای رسیدن به «بالاترین قدرت فکری».

3- مرحله سوم (بینایی): تمرکز دارد بر دو موضوع اساسی:

1-3- موضوع اول: رسیدن به بالاترین مرحله رزم جهت ارائه فنون و مهارت‌های جدید رزمی

2-3- موضوع دوم: رسیدن به مراحل بالای فضائل اخلاقی (پهلوانی)

سابقه رسمیت و گسترش رزم پهلوانی (پرثوآ)


ارسال نظر

نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :