نتیجه تصویری برای عکس استفراغ

ورزشکارانی که قلیان مصرف می کنند یا مشروبات الکلی مصرف می کنند یا سیگار  یا قرص های ترامادول یا قرصهای  توهم زا مصرف کردند یا از مواد دوپینگ و امثال آن استفاده می کنند در تمرین و مسابقات دچار استفراغ  به رنگ سبز یا زرد می شوند .تعریف استفراغ:استفراغ بیرون رانده شدن پرفشار محتویات معده و بخش ابتدایی روده است. شمار زیادی از بیماری ها که بسیاری از آنها بیماری های اولیه دستگاه گوارش نیستند، ممکن است با استفراغ بروز کنند. بدون توجه به اینکه علت استفراغ چه باشد، استفراغ می تواند پیامدهای وخیمی داشته باشد، از جمله به هم خوردن تعادل اسید و باز در بدن، کاهش حجم آب و املاح در بدن، سوء تغذیه و ذات الریه ناشی از ورود مواد استفراغی به درون ریه ها

● کنش استفراغ

استفراغ نتیجه نهایی سه رویداد زیر است:

▪ تهوع: تهوع تجربه ذهنی و ناخوشایندی است که توصیف آن برای افراد مشکل است. از لحاظ فیزیولوژیک تهوع معمولا همراه با کاهش حرکات معده و افزایش تون عضلانی در روده کوچک است. به علاوه اغلب جهت حرکات کرمی (پریستالتیس) معمول بخش فوقانی روده کوچک معکوس و رو به بالا می شود.

▪ عق زدن: عق زدن به حرکات اسپاسمی عضلات تنفسی گفته می شود که هنگام بسته بودن گلوت (دریچه نای) رخ می دهد. هنگامی که این حرکات رخ می دهند، بخش تحتانی معده (آنتروم) منقبض می شود و بخش فوقانی (قله معده) و دریچه فوقانی معده (کاردیا) شل می شوند. فشار منفی درون قفسه سینه ناشی از حرکات تنفسی در مقابل گلوت بسته، باعث می شود، بخش شکمی مری و کاردیا به طور مکرر به درون قفسه سینه وارد شوند.

▪ استفراغ: هنگامی رخ می دهد که محتویات معده و اغلب روده کوچک به سمت بالا رانده و از دهان خارج شوند.

گرچه رشته رویدادهایی که در بالا ذکر شد، به طور معمول رخ می دهند اما اجتناب ناپذیر نیستند. استفراغ گاه به طور ناگهانی و در غیاب نشانه های هشداردهنده قبلی بروز می کند. یک علت شایع استفراغ جهنده انسداد مجرای خروجی معده است که اغلب در نتیجه بلع یک جسم خارجی رخ می دهد. یک واکنش بدنی که شبیه به استفراغ به نظر می رسد اما باید آن را از استفراغ افتراق داد، برگرداندن غذا به دهان (رگورژیتاسیون) است. رگورژیتاسیون خروج بی فشار مواد غذایی از دهان است که اغلب حتی پیش از آنکه مواد غذایی به معده رسیده باشد، رخ می دهد و معمولا نتیجه بیماری مری است

● علل و عواقب استفراغ

تهوع و استفراغ نشانه هایی رایج و نگران کننده هستند که علل متعددی دارند.

تقریبا هر کسی زمانی در زندگی ا ش دچار تهوع و استفراغ شده است. گر چه این نشانه ها بسیار ناخوشایند هستند، معمولا علل آنها جدی نیست. هنگامی که علت این نشانه ها شناخته شد، درمان اغلب امکان پذیر است. همان طور که گفته شد، مغز حاوی مرکزی است که بازتاب عصبی مربوط به استفراغ را کنترل می کند. استفراغ در نتیجه تحریک گیرنده هایی در جاهای متفاوت بدن که لزوما ممکن است مربوط به دستگاه گوارش نباشد بروز می کند. پیام ها از معده و بخش فوقانی روده که به این مرکز وارد می شوند و می توانند ایجاد تهوع و احتمالا استفراغ کنند، ممکن است در نتیجه تحریک های گوناگونی ایجاد شوند:

آسیب به دیواره معده یا ورود مواد سوزاننده به دستگاه گوارش. همچنین سموم شیمیایی، الکل یا سم های باکتریایی ممکن است از این طریق مرکز استفراغ را تحریک کنند. شماری از داروها می توانند باعث تهوع و گاهی استفراغ شوند. داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی مانند آسپرین و ایبوپروفن شایع ترین داروهای ایجادکننده تهوع هستند. پاسخ ایمنی به بیماری ناشی از ویروس ها یا باکتری ها در معده هم ممکن است باعث تهوع شود. مرکز استفراغ در مغز به برخی تغییرات در خون هم حساس است. علت تهوع و استفراغ حین بارداری نامعلوم است. این عارضه را به اشتباه «تهوع صبحگاهی» می نامند. اما اغلب زنانی که گرفتار آن شده اند می دانند این حالت تنها در صبح ها رخ نمی دهد.

تصور می شود تغییراتی در میزان استروژن خون عامل این عارضه باشد. گرچه موارد ساده استفراغ ندرتا باعث مشکلی می شود، گاهی استفراغ ممکن است به عواقبی جدی مانند ذات الریه ناشی از وارد شدن مواد استفراغی به ریه ها بینجامد. به علاوه استفراغ های شدید یا مکرر به اختلال تعادل اسید و باز، کم آبی بدن و تخلیه املاح یا الکترولیت ها منجر می شوند. در چنین مواردی باید با تشخیص علت زمینه ای و انجام درمان اختصاصی استفراغ را مهار کرد اما تشخیص فوری علت استفراغ اغلب ساده نیست و در کوتاه مدت می توان از تجویز داروهای ضداستفراغ برای مهار استفراغ و کاهش عواقب آن استفاده کرد.

طبقه بندی: بیماریهای مرتبط با ورزش کشتی،

تعداد بازدید مطلب : 23

[ دوشنبه ] [ 23:24 ] [ فریدون حیدرنژاد ]