نتیجه تصویری برای عکس پیشکسوتان کشتی

اخیرا افراد زیادی با نام تمرین پیشکسوتان کشتی به سالنهای کشتی هجوم برده وبا تبلیغ نرمش کشتی بهترین گزینه برای کم کردن چربی و کاهش وزن و کم کردن قندخون و سلامتی بدن و غیره حضور پیدا می کنند و بدون در نظر گرفتن بیماریهای خودشان در این رشته سنگین ورزشی با سن بالا اقدام به فعالیت می کنند و با نرمش سنگین این رشته ورزشی  خیال سلامتی می کنند یا برخی از کشتی گیران قدیمی که سن سال آنان گذشته و غافل از سلامتی درون خود اقدام به فعالیت خیلی شدید کشتی نموده و برای  قهرمانی در سن پیری به یاد جوانی تمرین سنگین انجام میدهند. اینجا برای آگاهی شما مخصوصا اشخاصی که از بیماری‌هایی خاص رنج می‌برند  کشتی گرفتن و شرکت در کلاسهای کشتی ممنوع است و بیشتر از آنکه به سلامتی‌شان نفع برساند، سلامتی‌شان را تهدید می‌کندمی پردازیم..  

قلب‌تان ریپ می‌زند؟

به طور کلی ورزش  کشتی به سه دسته نرمش ، تمرین و مسابقه  تقسیم می‌شود. نرمش کشتی مانند گرم کردن بدن وبالا بردن ضربان قلب باانجام حرکات کششی و سوئدی انجام میشود، اما همین نرمش کشتی برای کسانی که اخیرا سکته قلبی داشته‌اند، درد قفسه صدری ناپایدار دارند یا افرادی با مشکل تنگی شدید دریچه قلب (دریچه آئورت)، ممنوع و قدغن است

آرتروز دارید؟

کسانی که مشکلات عضلانی-اسکلتی دارند به شرطی می‌تواننددر تمرین کشتی شرکت نمایند که درد زیادی نداشته باشند. به‌عنوان مثال کسی که استئوآرتریت زانو یا آرتروز مزمن دارد و ۳-۲ سال است با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کند می‌تواند نرمش ملاایم  را در جلسات ۱۰دقیقه‌ای انجام دهد ولی اگر پس از این نرمش دچار درد زانو شود و درد بیش از دو ساعت طول بکشد، باید دست نگه دارد ونرمش را قطع کند چون این درد، نشانه آسیب به مفصل است.

به کسی که آرتروزش شعله‌ور شده و با درد و تورم حاد زانو همراه است، حتی نرمش ملایم کشتی را نیز توصیه نمی‌کنیم و تنها ورزش توصیه شده، همان انجام امور روزمره و کارهای سبک خانه است. در این افراد چون مفصل خشک است، باید دامنه حرکتی محدود شود. این بدان معنا نیست که پا را بی‌حرکت نگه دارد بلکه منظور این است که هنگام خم کردن زانو، دامنه خاصی را حفظ کرده و از آن فراتر نروند. بیماران مبتلا به آرتروز حاد نبایددر سرجلسه کشتی حاضر باشند.و کشتی  را به‌طور کلی کنار بگذارند، به‌عنوان مثال کسی که در پا مشکل دارد اندام فوقانی خود را می‌تواند حرکت دهد چون حرکت‌های دست ممنوع نیست و باید آن را حرکت دهد و بالعکس. در آرتروز حاد که ورم خیلی شدید دارند، حرکات کششی مناسب، تمرین با دوچرخه دستی و حرکت پا به شرط لحاظ کردن دامنه حرکتی، مناسب است. این افراد می‌توانند فعالیت فیزیکی را حتی در حالت نشسته به صورت باز و بسته کردن پا روی صندلی انجام دهند.  

پوکی استخوان دارید؟

کسانی که پوکی استخوان دارند.باید برای انجام نرمش های  متوسط و شدید محتاط باشند. این افراد ابتدا باید مورد معاینه  پزشک اسپورت قرار بگیرند که پوکی استخوان دارند یا نه و پس از آن سراغورزش  مناسب وضعیت خود بروند.

افرادی که با مشکل پوکی استخوان مواجه هستند، باید بدانند هرگونه ورزش همانند ورزش سنگین کشتی برای آنها ممنوع است. همچنین برای این افراد استفاده از دستگاه ورزشی موجود در بازار مثل توتال‌کور هم کاملا مضر است چون ممکن است سبب شکستگی مهره‌های کمر آنها شود. این دسته از بیماران در باشگاه‌های بدنسازی هم هرگز نباید سراغ ورزش‌هایی بروند که به طور ناگهانی تغییرجهت می‌دهد که نمونه واضح آن دستگاه مس‌گری است. این گروه نباید با گام‌های بلند بدوند پس باید از انجام دادن ورزش‌های هوازی شدید هم پرهیز کنند چون فشار از پا به ستون مهره‌ها منتقل شده و سبب شکستگی مهره‌ها می‌شود

دیسک دارید؟

کسانی که دیسکوپاتی دارند یعنی به هر دلیلی با مشکل دیسک کمر یا گردن مواجه هستند اگر بیش از دوساعت پس از نرمش کشتی درد داشته باشند، نباید ادامه دهند البته این درد نباید با درد عضلانی اشتباه گرفته شود. همه کسانی که تازه به  ورزش  کشتی را شروع کردند ممکن است به دلیل تجمع اسیدلاکتیک در عضلات خود درد احساس کنند این موضوع مانعی برای ادامه ورزش کشتی  نیست بلکه منظور ما درد در مفاصل، لگن و است.

آنها نباید به تمرین کشتی بیایند که فشار روی مهره‌ها و ستون فقرات بالا برود مثلا بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب نباید نرمش کنند بلکه این کار را به نیم ساعت بعد از انجام کارهای روزانه موکول کنند. این افراد باید از حرکات ناگهانی و انفجاری جلوگیری کنند و از قبل بدانند که چه ورزشی می‌خواهند انجام دهند تا حرکات‌شان ناگهانی نشود. برداشتن اجسام سنگین هم به دلیل ضعف عضلات، به مهره‌ها فشار وارد می‌کند پس باید از آن خودداری شود. این افراد هم باید ورزش‌هایسنگین  مثل کشتی رافراموش کنند چون فشار بر ستون فقرات بالا می‌رود و درنتیجه فشاردیسک هم بالا می‌رود.

دیسک دارید؟

یکی دیگر از مواردی که اشخاص باید به آن توجه داشته باشند، نباید برای لاغر کردن وزنهای اضافه خود به تمرین کشتی بیایند و شروع به دویدن در روی تشک کشتی بصورت تند تند کند که نتیجه آن فشار به ستون فقرات و بیشتر شدن درد است.

کسانی هم که از دیسک گردن رنج می‌برند به‌ویژه آنهایی که در مرحله حاد بیماری قرار دارند، باید ازتمرین کردن دست بکشنداین بیماران باید ورزش‌هایی انجام دهند که عضلات محوری را تقویت کند و به عضلات آن ثبات محوری بدهد تا فشار روی دیسک گردن کمتر شود. در این افراد هرگونه حرکت خمشی و چرخشی ممنوع است. بیشتر کسانی که دچار دیسک کمر و گردن می‌شوند عضلات شکم و گردن آنها شل است و چاق هستند پس باید ورزش‌هایی انجام دهند که عضلات جلو، خلفی و همچنین عضلات طرفین گردن را تقویت کنند.. 

ام‌اس دارید؟

برای کسانی که مبتلا به بیماری ام‌اس هستند شرکت در تمرین کشتی و حتی نرمش آن غیرممکن است، چون این افراد مشکل نوروپاتی و اتونوم پیدا می‌کنند؛ اگر محیط خیلی سرد یا گرم باشد فشار خون آنها بالا می‌رود..

اگر بیماران مبتلا به ام‌اس در مرحله حاد بیماری نباشند و علائم بیماری آنها کنترل شده باشد هیچ ورزشی برای آنها ممنوع نیست ولی اگر به مرحله‌ای حاد رسیده و به‌عنوان مثال بینایی آنها کمتر شده است و ، حتما باید پس از معاینه، متخصص به آنها توصیه‌های ورزشی را بکند. یک مشکل بزرگ این بیماران، عدم تعادل است پس توصیه می‌شود هرگز به تمرین کشتی مراجعه نکند چون ممکن است در اثر به هم خوردن تعادل، زمین بخورند و دچار شکستگی در بدن شوند.

صرع دارید؟

کسانی هم که مبتلا به صرع و تشنج هستند تنها درصورتی تمرین  کشتی برای آنها منعی ندارد که علائم بیماری، کنترل شده باشد به عنوان مثال بیمار مبتلا به صرع برای دو سال تشنج نداشته است، پس می‌تواند با همراه، در محیط‌های دسته‌جمعی نرمش کند. این افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که گرما می‌تواند به تشنج آنها منجر شود پس تا حد امکان سالن گرم نباشد، همچنین زمانی را برای ورزش انتخاب کنند که خسته نیستند.

مثلا پس از ۸ ساعت کار روزانه نباید سراغ تمرین کشتی بروند بلکه بهتر است کمی استراحت کنند سپس در هوایی خوب و مناسب که نه گرم باشد و نه سرد، تمرین کنند. ولی اگر صرع آنها کنترل شده نیست و مثلا یک ماه پیش تشنج کرده، ورزش‌های خفیف ممنوع نیست ولی توصیه می‌شود ورزش‌های شدید  مثل کشتی انجام نشود.

آسم دارید؟

اگر کسی آسم دارد و بیماری وی کنترل‌شده نیست، به عنوان مثال هرماه یکی، دوبار دچار نفس‌تنگی حاد می‌شود بهتر است ابتدا آن را کنترل کند و بعد سراغ نرمش برود ولی در صورتی که بیماری کنترل شده است و هر چند ماه یک بار مشکل پیدا می‌کند می‌تواند نرمش انجام دهد ولی حتما اسپری آبی رنگ سالبوتامول خود را همراه داشته باشد و تا حدامکان، تنها نرمش نکند. این بیماران نباید در یک مکان خلوت و بدون اسپری به عنوان مثال به مدت یک ساعت بدوند.

قندخون‌تان زیر ۱۰۰ است؟

بدن برای ورزش کشتی  به گلوکز نیاز دارد پس کسانی که قند خون‌شان زیر ۱۰۰ است ممکن است طی ورزش دچار افت قندخون یا هیپوگلیسمی ‌شوند پس برای آنها حتی نرمش نیز توصیه نمی‌شود.

افراد مبتلا به دیابت، قبل از تمرین حتما باید چیزی نوشیده یا خورده باشند و نیم ساعت پس از آن ورزش کنند. توصیه می‌کنیم دیابتی‌ها حتما در نرمش، یک همراه داشته باشند و به‌خصوص انسولینی‌ها، حتما پلاکی در گردن داشته باشند که مشخص شود انسولین مصرف می‌کنند تا اگر در جایی از هوش رفتند بقیه متوجه شوند انسولین مصرف می‌کنند و بلافاصله با یک لیوان آب قند به کمک ‌آنها بیایند.

یکی دیگر از معضلات افراد دیابتی، مشکل زخم پاست. برای کسانی که در اثر دیابت دچار مشکل زخم پا شده‌اند ویا تنها مشکل گزگز و مورمور در پا دارند و به‌اصطلاح پای آنها خواب می‌رود؛ یعنی دیابت مزمن دارند تمرین کشتی توصیه نمی‌شود

کلیه‌های‌تان بیمار است؟

کسانی که در اثر دیابت یا به هردلیل دیگری مشکل کلیه دارند و کراتین و اوره خون آنها بالاست شرکت در تمرین کشتی ممنوع است. چون سبب افزایش فشارخون شده و به کلیه فشار وارد می‌آورد

دیابت دارید؟

در دیابت بسیاری از بیماران دچار مشکل چشمی به‌ویژه خونریزی داخل چشم می‌شوند و دید چشم آنها کم می‌شود. برای این افراد شرکت در تمرین کشتی  که سر را به سمت پایین می‌آورند ممنوع است. همچنین  همراه با حبس نفس باشد ممنوع است چون فشار خون و درنتیجه فشار چشم را بالا می‌برد و سبب خونریزی چشم می‌شود. این افراد قبل از هر ورزشی ابتدا باید با متخصص چشم مشاوره کنند. البتـه کسانی که سال‌هاست دیابت دارند ولی هنوز گرفتار عوارض چشمی، کلیوی و آن نشده‌اند هیچ منعی در نرمش کشتی ندارند و اتفاقا به آنان توصیه می‌شود تا با انجام حرکات ورزشی عرق کنند، تنفس آنها بالا برود و قند خون‌شان تنظیم شود پس ورزش شدید و متوسط نیز برای آنها ایرادی ندارد. ولی اگر قند خون کسی زیر ۱۰۰ یا بالای ۲۵۰ باشد که مجبور به تزریق انسولین هستند،کشتی  ممنوع است. گاهی این افراد فکر می‌کنند قندخون‌شان باشرکت در نرمش کشتی و تمرین پایین  می‌‌‌آید ولی کاملا برعکس است به‌ویژه در نوع یک که انسولین مصرف می‌کنند چون این افراد اگر ورزش کنند قند خون‌شان حتی بالاتر نیز می‌رود

کسانی که مشکلات ساده گوارشی مثل نفخ و دارند، نباید بلافاصله بعد از غذا ورزش کنند بلکه حداقل دو ساعت باید از صرف غذا بگذرد. برخلاف تصور عموم مبنی بر لزوم مصرف غذای پرکالری قبل از ورزش، وعده غذایی نباید شامل گوشت و چربی باشد. بهترین روش، خوردن غذایی شامل کربوهیدرات مثل نان و برنج است. این موضوع برای کسانی که مشکل گوارشی دارند اهمیت بیشتری داردطبقه بندی: بیماریهای مرتبط با ورزش کشتی،

تعداد بازدید مطلب : 8

[ يکشنبه ] [ 22:58 ] [ فریدون حیدرنژاد ]