نتیجه تصویری برای عکس فریدون حیدرنژاد

نقش هاي متمايز مربيان ورزش:

مربيان ورزش در نقش هاي گوناگون و متمايز مي توانند ظاهر گردند :

1- رهبر (Leader) : مربي در نقش رهبر، هدايت كننده و مشخص كننده مسير مي باشد.

2- پيرو(Rollower) : مربي به عقايد ديگران احترام گذاشته واز آنها براي رويارويي با مسائل ياري مي جويد.

3- معلم ( Teacher ) : مربي ورزش در نقش معلم، آموزش دهنده فنون و مهارتهاي عملي و اخلاقي محسوب مي گردد.به مرور زمان شخصیت کشتی گیران به نوع شخصیت مربی و تیمی که از او انتظار دارد تبدیل می گردند.

4- تعيين كننده محدوديت ( Restricter ) : مربي با واقع بيني خود به بررسي مسائل پرداخته و در شرايط ويژه تصمیم گیرنده مي باشد.

5- روانشناس يا مشاور ( Psychologist or conseller) : مربي مي بايست با خصوصيات روحي واخلاقي کشتی گیران تيم خود آشنا بوده، و آنها را در رسيدن به ايده آلهاي فكري و عملي ياري نمايد.

6- دوست(Friend ) : مربي مي بايست رفاقتي سازنده مبتني بر اعتماد و صميميت با کشتی گیران برقرار نمايد.

7- جانشين والدين (As parent ) : مربي گاه لازم مي گردد كه از ديدگاه يك ولي به کشتی گیرخود بنگرد و به رفع معضلات او بپردازد.

يك مربي با تظاهر درهر يك از نقش هاي توضيحي در متن بالا به اقتضای موقعیت و یا وضعیت هر یک ازکشتی گیران  مي تواند كمك هاي ارزنده اي به قهرمانان خود نموده و با رفع مشكلات جانبي، آنان را به بالاترين سطح عملكرد ورزشي نزديك نمايد.

طبقه بندی: عوض کردن مربی،

تعداد بازدید مطلب : 92

[ شنبه ] [ 14:11 ] [ فریدون حیدرنژاد ]

تمرین کردن با مربی خصوصی، می تواند راهی سریع و صحیح برای رسیدن به اهدافتان باشد، به شرطی که مربی تان را درست انتخاب کرده باشید. اما اگر با مربی پیرو سالخورده کار می کنید و نتیجه ای نمی بینید، و یا احساس می کنید مربیتان چیزی بلد نیست وبه حرفتان گوش نمی دهد، احتمالاً وقت آن رسیده است که دنبال مربی دیگری باشید. در اینجا سعی دارم4 نشانه را برای شما عنوان کنم که با دیدن آنها می فهمید زمان آن رسیده است که باید مربیتان را عوض کنید.

نشانه اول: مربی تان انعطاف لازم در برنامه ریزی ندارد

مربی باید بتواند با توجه به شرایط شما، هر از گاهی برنامه تمرینیتان را تغییر دهد. مربی خصوصی، همانطور که از اسمش پیدا است، خصوصی است و شاگرد باید بتواند با مربی ارتباط برقرار کرده و بتواند از مربی درخواست کند تا تمرینش را بر اساس نیاز هایش تغییر دهد. ممکن است شاگرد با انجام حرکاتی دچار مشکل و درد شود و یا حتی روش خاصی را دوست نداشته باشد. اگر احساس می کنید مربیتان بی دلیل تغییری در برنامه ورزشی تان ایجاد نمی کند و یا بیش از حد بر نظر خودش پا فشاری می کند شاید وقت آن رسیده است که به فکر مربی دیگری باشید.

نشانه دوم: در جلسه تمرین، مربی به فکر خودش است

شما برای هر جلسه ای که تمرین می کنید وقت، پول و انرژی می گذارید، پس پیشرفت شما باید اولین و مهم ترین هدف مربی در آن جلسه باشد. ممکن است مربی به دلایل مختلف تمرکز لازم برای مربیگری را نداشته باشد. مربی باید با توجه به شرایط شاگردش تمریناتی را برای او در نظر بگیرد، نه اینکه تمریناتی را که خود به آن ها علاقه دارد و از آن ها لذت می برد انجام دهد. همچنین مربی باید در طول تمرین به شاگرد کمک کند تا حرکات را به درستی انجام دهد نه اینکه انجام کلیه حرکات را به او واگذار کند. همچنین از مربی هایی که از اعتبار موفقیت شاگردانشان استفاده می کنند و یا عدم موفقیت آن ها را گردن نمی گیرند بپرهیزید

نشانه سوم: مربی نباید پیر باشد

انگیزه مربی برای رساندن خود به صحنه مسابقات بزرگ دنیا از عوامل بسیار مهم قهرمانی شاگردان خواهد بود مربی پیر و فرسوده نه رمق و توان طراحی یک برنامه ریزی  دقیق برای کلاس خود را دارد نه اجرای  برنامه  را . وبا عدم جوابدهی بدن با توجه به سن او از اجرای فنون وهم پا بودن با شاگردان جوان باز خواهد ماندو مخصوصا در مسابقات به خاطر بی انگیزگی در برد و باخت شاگردان از نتیجه مسابقات با بی خیالی  براحتی خواهد گذشت

نشانه چهارم: مربی که در طول  یکسال شاگردقهرمان کشور نمیدهد.


آندسته از مربیانی که در سالهای متمادی مربیگریشان از رساندن شاگردان به مقام کشوری عاجزند. با توجه به تمرین دادن در سالهای زیاد فقط در فکر گزران عمر شاگردان خود هستند و برنامه ریزی و ترفند لازم برای قهرمانی شاگردان ندارندویا باتلاش غیر اصولی وغیر علمی  میخواهند نتیجه لازم را کسب نمایند ولی بر این باور اعتقاد ندارند که قهرمانی مستلزم رعایت یک سلسه برنامه ریزی دقیق و حساب شده علمی و عملی  باید باشد و هر تلاشی به قهرمانی ختم نمی شود پس کار کردن با این مربی که شاگرد فینالیست کشوری ندارد کشتی گرفتن نیست بلکه آمادگی جسمانی است

طبقه بندی: عوض کردن مربی،

تعداد بازدید مطلب : 126

[ سه شنبه ] [ 6:52 ] [ فریدون حیدرنژاد ]